İslam'daki huzuru, feyzi ve diğer dinlerdeki insanların huzurunu nasıl açıklayabiliriz?

Soru Detayı

- Biz namaz kılmakla huzur buluruz, ama diğer dinlerdeki insanlar da huzur bulduklarını dile getirir, yoga yapan bir insan gibi. İkisindekini nasıl ayırt edebiliriz?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Huzurun asıl kaynağı, fiziksel hareketlerden elde edilen rahatlamadan ziyade, sonsuz merhamet, kudret ve hikmet sahibi Allah’ın inayetinde aranmalıdır. Sadece gözlerini kapatıp da kendilerini düşüncesizliğe bırakan ve bu anlamda bir süre nötr bir hayat akışına bırakanların aldığı huzur ne kadar kıymet ifade edebilir ki..

Şüphesiz Allah’a iman eden her din sahibinin bundan aldığı bir huzur söz konusudur. Ancak, yanlış bir Allah tasavvuru, yanlış bir ahiret tasavvuru devam ettiği sürece, gerçek huzuru bulmak mümkün değildir.

Semavî dinler dahil hiçbir dinde İslam’da olduğu gibi kapsamlı, gerçekçi, insanın ferdi ve sosyal hayatının her safhasında ve her anında kendini hissettiren bir anlayış söz konusu değildir. Tevrat ve İncili okuyanlar, bu farkı çok rahat kavrayabilirler.

Allah’ı Yahudilerin milli ilahı olarak algılayanlar veya onu Hz. İsa (as) gibi bir insan profoline indirgeyenler, yahut Allah’a nasıl inandıklarını kendilerinin de bilmediği bazı yapay düşünce sahiplerinin bu anlayışları nerede.. İslam’ın Rahman ve Rahim olarak takdim ettiği, her yerde ilim ve kudretiyle hazır olduğu, rahmetinin her şeyi kuşattığı, ilminin her şeyi ihata ettiği, kudretinin her şeyin üstesinden geldiği, bütün kâinatın emrine itaat ettiği, her şeyin anahtarı yanında, her şeyin dizgini elinde bulunduğu,

“Bana dua edin, size cevap vereyim...” (Mü'min, 40/60)

mealindeki ayetle her dertlinin yanında olduğu, her kulunun imdadına koşacağı, öldükten sonra da insanın en büyük derdi olan yeniden hayata kavuşturacağı, ebedi bir mutluluğa ulaştıracağı pek çok delillerle, hatta Kur’an’ın neredeyse üçte birini ölümden sonraki hayatın ispat etmeğe tahsis ettiğine iman eden bir müslümanın diğerlerinde farkı yer ile gök arası kadardır.

Dini yahudiler gibi cumartesi gününe veya Hristiyanlar gibi pazar gününe veya diğer bazıları gibi canları istediği zaman yoga seanslarına tahsis edenlerin huzuru ile, günde beş defa bir nevi miraç yaparak namazın Burak ve Refrefiyle Allah’ın huzuruna çıkan ve bu yükselişten, bu huzura çıkmaktan sonsuz manevi  zevk ve hazzı alan Müslümanların kazandıkları huzur kıyas kabul eder mi?