Tibet’in 5 hareketini yapmak günah mı?

Soru Detayı

- Tibet’in 5 hareketi var bunlar bir şey düşünmeyerek sadece zinde bir yasam için yapılan 5 egzersiz. Kimi yerde bu bir ayin olarak geçiyor kimi yerde yoga hareketi olarak kimi yerde de sadece egzersiz olarak geçiyor.
-  Ben bu hareketleri yaparken bir şey düşünmeden inanmadan sadece bu beş hareketi sağlık için yapıyorum. Yoga gibi new age hareketi gibi şeyler değil. Basit egzersiz hareketleri kendi etrafında yavaş bir şekilde dönmek ya da pilateste çok bilinen kobra hareketi gibi 5 hareket var.
- Bunları egzersiz olarak yapmak günah mı?
- Ben bu hareketleri inanç olarak görmüyorum, yaparken bir şeye inanacak gibi şeyler düşünmüyorum. Dinine inanan biriyim ve namazı mı da killiyorum, bu hareketleri daha sağlıklı zinde olmak için yapıyorum.
- Bir sakıncası olur mu?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

"Tibet’in beş hareketi" tabirinin yoga ile ilişkili olduğu anlaşılmaktadır.

Diyanet İşleri Başkanlığımızın yoga konusundaki fetvası şöyledir:

Yoga, Hinduizm ve Budizm’de kişiye birtakım ilahi bilgiler ve yetenekler kazandırarak, onun arınmasına ve hakikate ulaşmasına aracı olması amacıyla uygulanan bir yöntemdir. Son yıllarda ülkemizde bedensel egzersiz ve psikolojik terapi faaliyetleri görünümünde yaygınlaşan yoga merkezlerinin önemli bir kısmı, kendilerini bu dinlerden ayrıştırarak bağımsız yoga uygulayıcısı oldukları söylemiyle faaliyet göstermektedirler. Ancak yoganın dini bir yönünün bulunmadığı ve zihinsel arınmayı amaçlayan alıştırmalar olduğu söylemi tam olarak gerçeği yansıtmamaktadır. Çünkü Hint dinlerinde yoga, dini bir uygulama olarak varlığını sürdürmektedir. (“Brahmanizm”, DİA, VI, 331)

Buna göre bir Müslümanın, başka bir dinin inanç ve ibadetlerine dayandığını bilerek, yoga yapması caiz değildir.