Araba yarışları caiz mi?

Soru Detayı

- Dünyada Formula 1 diye bir spor var. Çok yüksek süratlerde giden arabalar birbirleriyle yarışıyorlar. Tabii arkadaki öndekini geçmeye çalışıyor, öndeki de savunma yapıyor. Bir meslek olarak yapıyorlar bunu ama tehlikeli bir iş aynı zamanda. Rakibi geçmek için bazen tehlikeli hareketler ve kazalar da söz konusu olabiliyor.
- Benim sorum bu yarışçıların yaptığı iş caiz midir?
- Yarış pilotu rakibi geçmek için tehlikeli bir hareket yapsa, biz de bu hareketi beğensek küfür olur mu?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

İşe kumar karıştırılmadan yapılan at, insan, deve, araba vb. yarışı caizdir.

Araba yarışında yarış pilotu rakibi geçmek için kasten tehlikeli bir hareket yapsa, siz de bu hareketi beğenseniz küfür olmaz, ama günah olur. Bu yüzden kaza geçirenin zararını sebep olan tazmin eder.