Meditasyon, yoga tarzı şeyler dini öğreti olabilir mi?

Soru Detayı

- Her kavme peygamber gelmiş ve peygamberlere farklı şeriatlar verilmiş olabileceği söyleniyor. Hatta sanırım namaz tüm peygamberlere emredilmiş diye okumuştum.
- Geçmişte bazı peygamberlerin kendi kavmine namazı anlatması ama sonrasında insanların bunu değiştirmeleri sonucu yoga, meditasyon vb şeyler ortaya çıkmış olabilir mi?
- Mesela bazı Hintliler güneş doğarken namaza benzer şekilde hareketler yapıyorlar. Tabi güneşe mi tapıyorlar ne niyetle yapıyorlar bilmiyorum.
- Yani namazla başka şeyleri tabii ki bir tutmuyoruz, sadece merak ettiğim binlerce peygamber geldiğine göre bu tarz yoga gibi meditasyon gibi hareketler aslında Allah tarafından eski peygamberlere öğretilen öğretiler ya da bu öğretilerin değişmiş hali olabilir mi?
- Bunun net bilgisi var mı?
- Eğer böyle bir ihtimal varsa semavi dinler dışındaki dinlere küfür etmek, lanet etmek bizi küfre düşürür mü?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

İslam dışındaki semavi dinler vahyedildiği gibi kalmamış, değişmiş, bozulmuş, tevhidden sapmıştır.

Semavi olmayan dinler ise zaten daha ziyade tevhidden, hak dinden uzaktır. Bunlara küfretmek ve bunları lanetlemek gibi bir vazifemiz yoktur; “Kâfirin putuna sövme, o da kızar senin Allah’ına söver.” düsturu ile amel ederiz. Vazifemiz irşaddır, batıl dinin batıl yönlerini anlatmak, hak dini usulünce tebliğ etmektir.

Yoga ve benzerlerini İslam bakımından ibadet olarak kabul etmemiz mümkün değildir. Tarafsız uzman doktorların tavsiyesi ile ve tedavi maksadıyla yapılanlara bir diyeceğimiz olmaz; namaza ve diğer İslâmî ibadetlere alternatif olarak yapılanları ise kabul edemeyiz.

Bunlar geçmiş peygamberlerin getirdiği ibadetler olsa bile, İslam Peygamberi (asm) bunları Müslümanlar için de geçerli kılmadığı için bizim ibadetimiz olamazlar.