Her saniye Rabbimizin kalbimize yetmiş defa veya üç yüz altmış defa nazar ettiğine ilişkin rivayet var mıdır?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

- Hadis kaynaklarında böyle bir rivayete rastlayamadık. Bazı büyük zatlar tarafından böyle bir şey ifade edilmiş olabilir.

- Bunun anlamı şudur: Allah her an kullarının suretlerine, fiillerine, davranışlarına bakıp kontrol ettiği gibi, kalplerinde taşıdıkları niyetlerine de bakıp kontrol etmektedir. Söz konusu sayılar çokluktan kinayedir.

“Ey inananlar! Hayat verecek şeylere sizi çağırdığı zaman, Allah ve Resûlüne uyun. Ve bilin ki, Allah kişi ile onun kalbi arasına girer ve siz mutlaka onun huzurunda toplanacaksınız.” (Enfal, 8/24)

mealindeki ayette de Allah’ın kalplere tecelli ettiği, onların -olumlu veya olumsuz- hallerini bildiği vurgulanmış ve her an kontrol altında olan insanlara dikkatli olmaları için uyarıda bulunulmuştur.