İnsanlardan uzak duran, zararlarından korunur sözü hadis mi?

Soru Detayı

- Bu anlamda bir hadis var mı?
- İmam Gazali’in Kırk Kudsi Hadis isimli eserinde geçen bu ifadeler hadis mi:
- Gıybeti terk edene muhabbetimi tattırırım.
- İnsanlardan uzak duran, zararlarından korunur.

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Bu hadisi, İmam-ı Gazali'nin "Kudsi Hadisler" ile ilgili kitabının Arapça aslında da gördük (el-Mevizatu’s-Salise), ancak bunu başka kaynaklarda bulamadık. Bu sebeple hadisin sıhhat derecesini öğrenemedik.

İlgili Kutsi hadis-i şerifin tamamı şöyledir:

يقول اللّه تعالى: يا بن آدم! اقنع تستغن، واترك الحسد تسترح، واجتنب الحرام تخلص دينك، ومن ترك الغيبة ظهرت له محبّتي، ومن اعتزل النّاس سلم منهم، ومن قلّ كلامه كمل عقله، ومن رضي بالقليل فقد وثق بالله تعالى. يا بن آدم! أنت بما تعلم لا تعمل، فكيف تطلب علم ما لا تعلم؟ يا بن آدم! تعمل في الدّنيا كأنّك لا تموت غدا، وتجمع المال كأنّك مخلّد أبدا. يا دنيا احرمي الحريص عليك، وابتغي الزّاهد فيك، وكوني حلوة في عين النّاظرين

Allah Teala şöyle buyurur:

"Ey Âdemoğlu!

Kanaat et, ihtiyaç duymaktan kurtul! Hasedi bırak, rahat et! Haramdan sakın, dinde ihlas sahibi ol!

Gıybeti terk edene muhabbetimi tattırırım.

İnsanlardan uzak duran, zararlarından korunur.

Kimin kelamı az olursa aklı kemale erer: Aza razı olan, yüce Allah'a güvenmiş olur.

Ey Âdemoğlu! Sen bildiğinle amel etmiyorsun, bilmediğin şeylerin ilmini nasıl istersin?

Ey Âdemoğlu! Sanki yarın ölmeyecekmiş gibi dünya için çalışıp didiniyor ve ebediyen kalacakmış gibi mal topluyorsun.

Ey dünya! Sana hırsla tutunup sarılanı kendinden mahrum bırak, senden uzak durup gönlünü çekenin peşinden git ve ona hizmet et, sana bakanların gözüne şirin görün."

İnsanlardan uzak duran, zararlarından korunur, ifadesi, zarar vereceği bilinenlerden veya zarar gördüğü kişilerden demektir. Çünkü bütün insanlardan uzak durmak mümkün değildir. Ayrıca insanlara faydalı olmak için onlarla beraber olmak gerekir. Onlardan gelecek sıkıntılara katlanmak da ibadettir.

Şu hâlde zehirden ve virüsten korunduğumuz ve tedbir aldığımız gibi, manevi zehir ve virüs taşıyan kişilerden zarar görmemek için de korunmak ve tedbir almak gerekir. Eğer beraber olmamız gerekirse, manevi maskelerimizi takıp öyle görüşmemiz gerekir.