İlmî gurur niçin inkâra sebep olmaktadır?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Şöyle bir soru akla gelebilir:

- Bu kadar mükemmel bir düzeni gören bilim adamlarının bir kısmı, nasıl oluyor da bu ilmin asıl sahibini bir türlü bulamıyorlar ve kabul etmiyorlar?

Azamet ve kibriya ve nihayetsizlik noktasında ya gaflete veya günahlara veya maddiyata dalmak sebebiyle darlaşan akıllar, azametli meseleleri ihata edemediklerinden, ilmî bir gurur ile inkâra saparlar ve bir Yaratıcı’yı inkâr ederler. Evet, o mânen sıkışmış ve kurumuş akıllarına ve bozulmuş ve mâneviyat yönüyle ölmüş olan kalblerine, çok geniş ve derin ve ihatalı olan imanî mes’eleleri sığıştıramadıklarından, kendilerini küfre ve dalâlete atarlar, boğulurlar.

Eğer dikkatle kendi küfürlerinin içyüzüne ve dalâletlerinin mâhiyetine bakabilseler, görecekler ki, imanda bulunan mâkul ve lâyık ve lâzım olan azamete karşı, yüz derece muhâl ve imkânsızlık ve imtinâ o küfrün altında ve içindedir.

Selam ve dua ile...
Sorularla İslamiyet

Yazar:
Sorularla İslamiyet
Kategori:
Okunma sayısı : 100+