İkindi ve yatsı namazının ilk sünnetinin 3. ve 4. rekatlarında yalnızca subhaneke ve euzu besmeleyle Fatiha mı okunur?

Soru Detayı

- Geçmişte okuduğum bir fıkıh kitabında, ikindi ve yatsı namazının dört rekatlık ilk sünnetlerinin kılınış şekli tarif ediliyordu. Tarifte ilk iki rekatı bildiğimiz gibi tarif ediyordu ancak 3. ve 4. rekatlarının her birinde subhaneke ve euzu besmele ile birlikte Fatiha okunup, zammı sure okumadan rükuya gidilmesi gerektiği yazıyordu. Böyle okuduğumdan eminim. Çünkü defalarca dikkatli bir şekilde okumuştum.
- Ben de ikindi ve yatsının sünnetlerini o günden sonra bu şekilde kılmaya başladım. Etrafımda da bazı kişilerden bu şekilde duyduğumu hatırlıyorum.
- Ancak bununla alakalı tesadüfen araştırma yaptığımda 3. ve 4. rekatlarda Fatihadan sonra zammı sure okunması gerektiği ve subhaneke ve euzu besmelenin de yalnızca 3. rekatta okunacağı yazıyor.
- Okuduğum kitabın ismini hatırlamıyorum ancak mühim bir kitap olduğundan eminim. Bununla alakalı 4 mezhepte herhangi bir delil ya da rivayet var mıdır?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Hanefi mezhebine göre, müekked, gayr-ı müekked, sünnet, nafile ne olursa olsun, hepsinin bütün rekatlarında Fatiha'dan sonra zamm-ı sure okumak vaciptir. (bk. el-Bahru’r-Raik, 2/102; İbn Abidin, 1/458-459)