İkinci yaratma birinci yaratmadan daha kolaydır, ayeti ne anlama gelir?

Soru Detayı

- Allah için bir yıldızı yaratmakla bir karıncayı yaratmak arasında bir fark olmamasına rağmen Allah neden insanın tekrardan diriltilmesi için "Şüphesiz bizim için ikinci yaratma birinci yaratmadan daha kolaydır." diyor?
- Kuranda Allah, neden "ben" demiyor da mesela "(ALLAH) şüphesiz her şeye kadirdir" diyor?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Cevap 1:

Bu ifade insanların bakış açısına göredir. Çünkü insan bir şeyi ikinci defa yapınca tecrübe sahibi olduğu için daha kolay yapar.

Dolayısıyla ayette sanki şöyle denilmiş oluyor:

“İlk yaratmayı yapan ikinciyi de yapamaz mı? Hatta size göre ikincisi daha kolay değil mi?”

Diğer taraftan, ayette geçen “ehven” ifadesi, "pek kolaydır, çok kolaydır" anlamına da gelir.

Buna göre, karşılaştırma anlamı içeren ism-i tafdîl kalıbı, aşırılık zarfı olarak kabul edilir. (bk. Razi, Şevkânî, Rum 27. ayetin tefsiri)