Öldükten sonra tekrar diriltilmek (haşir) hakkında bilgi verir misiniz?

Tarih: 01.08.2006 - 18:46 | Güncelleme:

Soru Detayı
Tüm mükafat veya cezalarımızı çektikten sonrası için.
Cevap

Değerli kardeşimiz,

İnsanlar öldükten sonra, ruhları başka makamlara gider, cesetleri çürür. Fakat insanın cesedinden bir çekirdek ve tohum hükmünde olacak "acbüzzeneb" tabir edilen küçük bir parçası çürümeyip baki kalacaktır. Cenab-ı Hak, onun üstünde insan cesedini haşirde tekrar yaratır. Bunun bir örneğini bahar mevsiminde görmekteyiz. Allah, kış ve sonbahar mevsiminde sadece kök, tohum ve çekirdekleri kalan ve bir nevi ölmüş olan binlerce çeşit ağaç ve bitkileri, bu kök ve tohumları esas alarak önceki bahardakinin neredeyse aynısı gibi yaratıyor.

Hadiste gelen "acbüzzeneb", kuyruk sokumundaki kemik olabileceği gibi, insan vücudunun esaslarını ve ona ait bilgileri ihtiva eden temel zerre ve atomlar da olabilir. Haşirde Allah, bu atomları esas tutup diğer atomları bunun üzerine inşa edecektir.

İnsan ölüp çürüdüdüğü zaman, ondan ayrılan atomlar yok olmaz. Bu atomlar iki kısımdır; birincisi: İnsana ait bilgilerin şifrelendiği esas atomlar. İkincisi: Bu esas atomlara bağlı olarak insan vücudunu oluşturan diğer atomlar.

Bitkilerin tohumları gibi "acbüzzeneb" denen bu temel atomlar insanın tohumu hükmünde olup, haşirde o zerre ve atomlar üzerinde insan bedeni canlanarak teşekkül eder.

İnsanın cünüp iken tırnak ve saçlarının kesilmesinin mekruh olması ve bedenden ayrılan parçaların toprağa gömülmesinin sünnet olması; haşirde tohum hükmündeki atom ve zerreleriyle beraber tekrar iade edilmesi sebebiyledir.

İnsanın bedeni bir tabura benzer. Nasılki bir taburun askerleri istirahat için dağılsa, sonra bir boru ile çağrılsa kolay bir şekilde tabur bayrağı altında toplanmaları, yeniden bir tabur oluşturmaktan çok daha kolay ve rahattır. Buna benzer bir şekilde, bir bedende birbiriyle karışıp tanışan ve birbiriyle alaka kuran esas atomlar, Hz. İsrafil'in sur'u ile Allah'ın emrine "lebbeyk"/ "başüstüne" demeleri ve toplanmaları, aklen birinci icaddan daha kolay ve münkündür. Hem bütün ve atomların toplanmaları gerekmez. Tohum ve çekirdek hükmündeki bu "acbüzzeneb" yani temel atomlar ikinci yaratılış olan haşir için yeterlidir. Allah insanların cesetlerini bu şekilde tekrar yaratır ve bu yaratma ilk yaratmadan daha kolaydır.

İlave bilgi için tıklayınız: 

- Ba's ne demektir ? Öldükten sonra yeniden diriliş nasıl olacaktır? Yeniden dirilişi aklın kavraması, kalbin inanması için ne yapmalıyız?..

Selam ve dua ile...
Sorularla İslamiyet

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?
Yorum yapmak için giriş yapın veya kayıt olun