İbadetleri açıktan mı yoksa gizli mi yapmak daha iyidir?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Zekat ve sadaka vermek, farzlar dışında nafile namazlar da kılmak gibi durumlarda bunların açıktan yapılması veya başkalarının da göreceği şekilde yapılması gibi alternatifler olabilmektedir.

Sadakayla ilgili Kur'an şöyle bildirir:

“Sadakaları açıktan verirseniz ne güzel! Fakat onları gizleyerek fakirlere verirseniz, bu sizin için daha hayırlıdır.” (Bakara, 271)

Ayet sadaka vermenin her iki şekilde de olabileceğini ifade etmektedir. Nafile sadakalarda gizliden vermek daha iyidir. Ayrıca, serveti bilinmeyen birinin de gizliden vermesi daha efdaldir. Ancak serveti bilinen kimse sadakayı açıktan verirse, töhmetten kurtulması açısından daha uygun olur.

Diğer taraftan, duruma göre sesli vird okumak, zikir çekmek ve dua etmek de faydalı olabilir. Bu tür nafile ibadetleri, yapan kişinin niyetine göre sesli okumak daha iyi olabilir. Nitekim Bediüzzaman Hazretleri, hapishanede biraz sesli bir şekilde vird okurken yaşadığı enfüsî bir durumu, bulunduğu ortamı dikkate alarak açıktan okunan bir virdde şöyle menfaatler olabileceği açıklar:

- Bundan başkalar da istifade edebilir.

- Onlar da taklit ile yapmak isteyebilir.

- Dinlediği vird, “ben niye Rabbimi zikretmiyorum” diye düşünmesine yol açıp gafletten uyandırabilir.

- Dalalet ve sefahet yolunda inat edenlere karşı ise, İslam’ın bir kısım şeairlerini izhar etmek ve dinin izzetini göstermek gerçekleşir.

Bir kimsenin bizzat gösteriş için yapması dışında, normal şartlar altında farz ve vaciplerin yapılmasında, İslam’ın alameti olan şeairi yerine getirmede,  sünnet-i Seniyenin ittibaında ve haramların terkinde riya giremez, bunları açıktan yapmak riya olamaz.

Kişinin teheccüd namazı gibi nafile bir ibadeti gizliden yapması ihlasa daha uygundur.

Ama kurban kesmek gibi dinin şearinden olan bir meseleyi açıktan yapması, çok daha münasiptir.