Riya konusunda gelen vesvese hakkında bilgi verir misiniz?

Tarih: 28.02.2007 - 17:57 | Güncelleme:

Soru Detayı

- Geriye dönüp baktığımda, ibadetlerimi yaparken, Allah'dan sevap beklerken insanlardan da medet ummuşum, riya yapmışım...
- Yirmi iki yaşındayım, bugüne kadar ibadetlerimi yapmaya çalıştım, zaman zaman bıraktım, günahlar işledim. Ama şimdi geriye baktığımda ibadetlerimi yaparken, Allah'dan sevap beklerken insanlardan da medet ummuşum, riya yapmışım; birileri beni namaz kılarken görsün istemişim hep, cahillik işte...
- Gösteriş yaptıklarım oysa bana bir şey veremezler, anlayamamışım. Şimdi ise bundan kurtulmak istiyorum, ama ruhum kirlenmiş, ümıtsizliğe kapılmak istemiyorum. Bana rıyadan kurtulmam için bilgi verirsenız çok sevinirim..

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Bazı kimsenin yaptığı gibi vesveseyi riya ile karıştırmamak gerekir. Şeytan insanı ibadetten uzaklaştırmak için, yaptığı ibadetlerin riya olduğunu telkin eder. İnsan bunun vesvese olduğunu farketmezse, bu durum o insan için sıkıntı meydana getirir. Düşündükçe de daha fazla ümitsizliğe kapılır. Bunun için elden geldiği kadar yaptığımız ibadetlerden dünyevi menfaatler gözetmeden yapmaya çalışmalıyız. Bunun dışında akla gelen vesveselere de ehemmiyet vermemek gerekir.

Farzlarda riya yoktur. Farzları gizli yapmak da doğru değildir. Farzların ilanı gerekir. Hatta unutulmaya yüz tutmuş sünnet olan ibadetlerin de unutulmaması, reklamının yapılması için açıktan yapılması uygundur. Burada kendimizin reklamı değil ibadetin hatırlatılması yapılıyor.

İlave bilgi için tıklayınız:

Nafile ibadetleri gizli yapmak şart mıdır? Nafile namazların evde mi camide mi kılınması eftaldir?
Aklıma beni rahatsız eden düşünceler geliyor; ne yapmam gerekir?

Selam ve dua ile...
Sorularla İslamiyet

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?
Yorum yapmak için giriş yapın veya kayıt olun