Nafile ibadetlerin gizlilik ölçüsü nedir? Bazı nafile ibadetlerimizi yanımızdakileri de özendirmek adına açıktan söylüyoruz; tamamen mi gizli tutmalıyız?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Nafile ibadetlerin en faziletlisi gizli yapılanlardır. Çünkü nafile namazlarda riya / gösteriş olabilir. Herkesin yapmadığı işi yapmak bir ayrıcalık olduğundan, nefis ondan kendine bir pay çıkarabilir.

Ancak, sırf Allah rızası için, başkasına bir teşvik ve bir örnek olsun diye nafilelerin açıktan yapılması -bu halis niyetten ötürü- gizlisinden daha sevaplı olabilir.

Mümkün olduğunca, iç muhasebesini yapan, gösteriş konusunda nefsiyle mücadele eden kimsenin durumu bu konuda önem arz etmektedir. Çünkü, “Bir gram halis ibadet, halis olmayan bir batman ibadetten daha değerlidir.” Şeker katılmış balla, şeker katılmamış saf bal arasındaki farkı bilmeyen yok... Ya bir de şeker yerine tuz katılmışsa bir bala...

Bir ibadeti başka zamanlarda yapmadığı halde sırf başkasına gösteriş olsun diye Allah rızasından uzak, menfaat için yapılmasına riya denir.

İbadetlerini Allah rızası için yapan kişi riyaya girmez. Çünkü dünyevi bir menfaat için yapmamaktadır. Ayrıca aklınıza gelen bu tür düşünceler şeytanın birer vesvesedir. Bunlara bakıp da ibadetten vazgeçmeniz doğru değildir.