"İbadetin az ve devamlı olanı iyidir." denilirken, diğer taraftan da ibadette bir seviyede kalmayın sürekli arttırın, deniliyor. Hangisi doğrudur?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Bu konuda da örneğimiz Peygamberimiz (asm)'dir. Sünnette yeri olan ibadetleri yapmaya gayret etmek gerekir.

Az da olsa devamlı olan ibadet istikamet açısından güzeldir; arttırmakta bir sakınca yoktur. Ancak arttırırken de azar azar arttırıp devamlı yapabileceğimiz şekilde istikamette kalmak gerekir.

Az denilmesinden kasıt, arttırmayın anlamında değildir. "Çok yapıp bırakmaktansa, az yapıp devamlı yapmak" teşvik edilmiştir. Verilmek istenen mesaj az ibadet etmek değil, devamlı ibadet etmektir.