Ailenin rızası için tarikat veya cemaatten ayrılmak gerekir mi?

Soru Detayı
Ailesi istemiyor, kınıyor diye misvak kullanmak bırakılır mı? Aile tarikat veya cemaati çocuğuna yasaklayabilir mi? Ya da sünnet olan bir davranışı? Yapmayacağına ailesine söz veren kişinin durumu ne olur?
Cevap

Değerli kardeşimiz,

Aileye her konuda itaat söz konusu değildir. Ailenin Allah'ın rızasına uygun olmayan istekleri yerine gitirilmez. Ailem istiyor diye sünnetler terkedilmez. Şayet ailenize bir sünneti yapmayacağınıza dair bir söz vermişseniz bu doğru bir davranış olmadığı için bu sözden dönmekte bir sakınca yoktur. Böyle bir sözden caymak faziletli olanıdır.

Şayet çocuğun gittiği cemaat veya tarikat hak olan İslamın temel esas ve prensiplerine muhalif olmayan sünnetle ters düşmeyen bir cemaat veya tarikat ise, aile çocuğuna bu konuda yasak koyamaz. Şayet aile çocuğuna gittiği tarikatın İslama aykırı yönlerini gösterebiliyorsa o zaman yasak koyabilir.

Ancak bu gibi konularda ailenin gönlünü almaya çalışmak ve kırıcı hareketlerden kaçınmak gerekir.