Hz. Zekeriyya peygamber olmadan önce mi Hz. Süleyman mabedinde din alimiydi, yoksa peygamber olduktan sonra mı?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Hz. Zekeriyya (A.S.), Süleyman Peygamber’in neslindendir. Kudüs’te Mescid-i Aksa’da dinî reislik yapıyordu. Cenab-ı Hak daha sonra onu, İsrailoğullarına peygamber yaptı.

Zekeriyya (A.S.); yeni bir şeriat getirmedi. Musa (A.S.)’ın şeriatıyla amel etti. Müslim’in bir rivayetinden Zekeriyya (A.S.)’ın dülgerlik san’atını da bildiğini anlıyoruz. (Müslim Terc., VII, 264; et-Tac, III, 301)

(bk. Mehmet Dikmen, Peygamberler Tarihi)