Hz. Zekeriya’nın bir mesleği var mıydı?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Hz. Peygamber (asm) Efendimiz “Zekeriya aleyhisselam marangozdu.” diye haber vermiştir. (Müslim, Fezâil 169)

Konuların açıklanmasında herkesin dikkatini çekecek misaller vermek, eğitim ve öğretimde etkili bir yoldur, bu da bir sünnettir.

Zekeriya aleyhisselam marangoz, doğramacı veya dülger diyebileceğimiz bir zenaat sahibi idi. Onun bu durumu peygamberliğine, peygamberliği de marangozluğuna asla engel değildi.

Bir zenaatle geçimini temin etmek şerefli bir yoldur. Nitekim İslam âlimlerinin birçoğu, kendi el emekleriyle geçimlerini temin yolunu seçmiştir.

Ancak bütün zamanını öğrenci yetiştirmeye hasrettiği için çalışmaya fırsat bulamayanlar, yaptıkları eğitim-öğretim hizmeti karşılığında geçinecek kadar ücret alma yoluna gitmişlerdir. Çoğu zaman da toplum onların verdikleri bu kesintisiz hizmeti, ihtiyaçlarını karşılamak suretiyle desteklemiştir. Buna göre:

- Zekeriya aleyhisselam marangozlukla geçimini temin etmiştir.

- Sanat veya zenaat sahibi olmak ve o yolla geçimini temin etmek övgüye değer bir davranıştır.

- Elinin emeğiyle geçinmek peygamberlerin sünnetidir. (İmam Nevevi, Riyazü's-Salihin Tercüme ve Şerh, h.no: 542)