Hz. Zekeriya’nın testere ile kesilmesi, çocukların psikolojisini kötü etkilemez mi?

Bu soruyu sesli dinle
Soru Detayı

- Hz. Zekeriya’nın testere ile kesilmesi, Hz. Yahya’nın kesilmesi, Hz. İsmail’in kurban edilmesi, çocukların psikolojisini kötü etkilemez mi?

- Çocuklara nasıl anlatmalıyız bunları?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

- Bunları çocuklara anlatmak zorunda mıyız? Ortada binlerce güzel misal dururken, insanların zalimliğinin bir göstergesi olan bazı peygamberlerin Yahudiler tarafından öldürüldüğünü anlatmaya gerek yoktur.

Çocuklar, insanların zalimliğini ve özellikle de Yahudilerin peygamberlere karşı işledikleri cinayetleri kavrayacak yaşa gelinceye kadar, bunları anlatmanın doğru olmadığını düşünüyoruz.

- Hz. İsmail’in hikayesini de anlatmamalıdır. Bununla beraber, bu olayda Hz. İsmail insanların zulmünü değil, Allah’ın “dost edineceği” Hz. İbrahim’i nasıl zorlu testlerden geçirdiğini gösteren ve sonunda kesilmesine de izin verilmeyen bir olaydır.

 “Her dediğin doğru olmalı, fakat her doğruyu söylemek doğru değildir.” prensibine azami riayet etmek gerekir.

Önemli olan muhatabın kalbini tamir etmektir. Tahribat yapan konuları anlatmak bu hikmete aykırıdır. Büyüklere bile çok az anlatılan bu konuları çocuklara anlatmanın hiçbir manası yoktur.