Hz. Yusuf'a fizikî güzellik verilmesinin hikmeti nedir?

Soru Detayı

- Fizikî güzellik daha çok kadınlara verildiğine binaen bir erkek olan Yusuf (as)'a da meşhur bir fizikî güzellik verilmesinin hikmeti ne olabilir?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Hz. Yusuf’a fizikî güzelliğin verilmesi, Allah’ın özel ikramını gösteren mümtaz bir istisnadır.

Yıldızlar arasında Güneş'in güzelliği, genel varlıklar arasında insanların güzelliği, bütün canlılar arasında -söz gelişi- tavus kuşunun güzelliği, bitkiler arasında -söz gelişi- gülün güzelliği bir istisnadır, bir rahmet-i hassadır, bir tezyin-i mahsustur, bir ataullahtır, Allah’ın özel ikramları, ihsanları ve lütuflarıdır.

Bunlar, Allah’ın ilim, kudret ve hikmetinin sonsuzluğunu gösteren bir alamet-i farikadır.

Manevi cephede, manevi -gece ve gündüz gibi- zaman ve kutsal mekânların kutsi güzellikleri de bu gibi hikmetlere mebnidir.