Hz. Ömer, bir cariyenin göğsüne vurmuş mu?

Soru Detayı

- Hz. Ömer (r.a.) satılmakta olan bir câriyenin yanına geldi, eliyle kadının göğsüne vurdu ve: “Haydi, alın!” dedi.
- Bu söze internette rastladım ve hakkında bir bilgi bulamadım.
- Bu hadis midir ne kadar doğrudur?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

İlgili rivayet, Hz. Ömer’in oğlu Abdullah b. Ömer’le ilgilidir. (bk. İbn Ebi Şeybe, Musannef, 4/289)

Burada “göğsüne dokundu” yerine “bedenine dokundu” ifadesi vardır.

Mucahid’in bildirdiğine göre, “Abdullah b. Ömer satılmakta olan bir câriyenin yanına geldi, eliyle kadının göğsüne dokundu ve: ‘Haydi, satın alın!’ dedi.”

Mücahid şunu da ilave etmiştir: “İbn Ömer bu davranışıyla, satın alınacak bir cariyeye dokunmanın caiz olduğunu göstermek istedi.” (bk. Abdurrezzak, Musannef, 7/286)

Bu konu fıkıh kaynaklarında detaylı olarak açıklanmaktadır...