Hz. Musa’nın boyu ile ilgili rivayetler sahih mi?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Hz. Musa’nın boyu ile ilgili sahih hadisler vardır. Fakat orada “kaç metre olarak” değil, “uzun” olarak nitelenmiştir.

Miraç hadisinde Hz. Musa’ya rastladığını bildiren Hz. Peygamber (asm) Efendimiz “onun buğday benizli, uzun boylu, kıvırcık saçlı, (Araplarda meşhur bir kabile olan) Şenue kabilesinin adamlarına benziyor olduğunu” belirtmiştir. (bk. Buhari, Bedü’l-halk, 7)

Buna göre, Hz. Musa aleyhisselamın boyu, dünyada uzun olarak bilinen kişilerin boyu kadardır.