Hz. Muhammed’in bir heves ve macera peşinde olmadığını yaşadığı hayattan cevaplar mısınız?

Soru Detayı

- Hz. Muhammed heves ve macera peşinde olduğu için vahiy uydurdu diyorlar...

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Hz. Peygamber (asm)'in hayatı boyunca, çok ciddi bir insan portresini çizdiği dost ve düşmanın ittifakıyla sabittir. Bunun izahı bizim sitemizde vardır. Yine de bir iki hususa şöyle işaret edebiliriz:

1) İnsanlar genellikle maceralar peşinde koştukları çağ gençlik çağıdır. Hz. Muhammed (asm)’in kırk yaşına kadar geçen hayatında hiçbir maceraya girmediği tarihen sabittir.

2) Böyle bir macera kabul edildiği takdirde, Hz. Muhammed (asm)’in -haşa yüz bin defa haşa- yalandan sakınmayan bir kimse olduğunu kabul etmemiz gerekir. Hz. Peygambere -gençliğinden beri- bulunduğu toplumda, “Muhammedü’l-Emin”(asla yalana tenezzül etmez kimse) unvanı verilmesi, bu vehmi çürütecek kuvvettedir.

3) Bu tür maceraların belli bazı hedefleri olur. Bu hedefler, genellikle dünyada makam-mevki sahibi olmak, şöhret bulmak, zengin olmak, güzel kızlarla evlenmek gibi bazı arzuları tatmin etmeye yöneliktir. Peygamberliğin ilk yıllarında Mekke müşriklerinin “makam-mevki / Mekke’nin reisliği, servet, arzu ettiği kadar güzel ve soylu kızlarla evlenmesi için” yatıkları önerileri hiç düşünmeden reddetmesi ve

“Güneşi sağ elime, ayı sol elime verseniz yine de bu davadan vazgeçmeyeceğim. Ya bu uğurda öleceğim ya da bu davayı hâkim kılacağım.”

demesi, onun hak bir peygamber olduğunun belgesidir. Hayatı boyunca, dünyayı elinin tersiyle iten Hz. Muhammed (asm)’in bu tür nefsani arzuların peşinde olduğunu söylemek için kör olmak gerekir.

4) Allah aşkına söyler misiniz; her gün beş vakit namaz kılmak, her yıl bir ay oruç tutmak, her zenginin fakirlere yardımda bulunmasını sağlamak, zenginlerin en az ömürde bir defa hacca gitmelerini emretmek, serserilerin işi olan maceralarla ne ilgisi olabilir?

5) Başta Kur’an olmak üzere, binden fazla mucize ve peygamberliğin belgesini göstermiş olan Hz. Muhammed (asm)’in bu yönünü görmezden gelerek, şeytanın telkiniyle zihne gelen vesveselere itibar etmek, hangi akıl, hangi vicdanla izah edilebilir?

Soruya bir örnek olarak Herakliyus'un soruları ve Ebu Süfyan'ın verdiği cevaplar için tıklayınız:

HERAKLİUS`UN İSLÂMA DÂVET EDİLMESİ.