Hz. Muaviye, Hıristiyanları memnun etmek mi istedi?

Soru Detayı

- İslami farkındalığı olan bir sitenin kaynağı gayri Müslim olan bir kaynağında; Hz. Muhammed'den (pubh) bahseden bir makale yayınladığını gördüm, orada şunu buldum
 "Birçok Arap Kudüs'te toplandı ve Muaviye'yi kral yaptı ve o çıktı ve Golgota'ya oturdu ve orada dua etti. Getsemani, Meryem Ana'nın kabrine indi ve orada dua etti."
- Hz. Muaviye, Hıristiyanların lütfuna mazhar olmak isteyip de bunu yapmış olabilir mi? Bunu bana anlatır mısınız?
- Ayrıca “Hz. Muaviye dünyadaki diğer krallar gibi taç giymedi.” diyor.. Tahtını Şam'a koydu ve Hz. Muhammed'in makamına (oturduğu yere) gitmeyi reddetti." diyor. Neden? Meşru halife olmadığı için mi?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Bu bilgilere sahih İslami kaynaklarda rastlayamadık.

“Birçok Arap Kudüs'te toplandı ve Muaviye'yi kral…” bilgisinin doğru olmadığını söyleyebiliriz. Çünkü Hz. Muaviye’nin bulunduğu yer Kudüs değil Şam’dır. Hz. Osman zamanında 19 sene Şam valiliği yapmış, daha sonra da orada devam etmiştir.

İslami kaynakların hiçbirinde Hz. Muaviye’nin bir Hristiyan kilisesinde dua ettiğine dair bir bilgiye rastlamadığımız gibi, onun hayatı boyunca İslama sımsıkı bağlı kaldığını gösteren birçok bilgi vardır.

Hz. Muaviye’nin Hristiyanlık dinini kutsadığını ima etmek için böyle bir bilgi -kuvvetli ihtimalle- Şiiler tarafından uydurulmuş olabilir, diye düşünüyoruz.

Bununla beraber, bugün biz de Hz. İsa ve Hz. Meryem için Fatiha okur, dua eder ve ruhaniyetlerinden istimdat ederiz. Dinen bunda hiçbir sakınca yoktur.