Hz. Meryem çift cinsiyetli mi?

Soru Detayı

- Elmalılı Hamdi Yazır’ın tefsirine göre Hz. Meryem Hz. İsa'ya hamile kalırken çift cinsiyetli olduğunu söylüyor, bu doğru mudur?
- Doğru değilse doğrusu nedir?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Elmalılı’nın ifadesinden “Hz. Meryem’in çift cinsiyetli olduğunu” anlamak yanlıştır.

Onun anlatmak istediği şey şudur:

Allah her şeyi sebepler aracılığıyla yapar. Bu ilahi hikmetin bir tezahürüdür.

Hz. Meryem evli olmadığına göre, onun gebe kalması için dışarıdan bir spermin rahmine enjekte edilmesi söz konusu değildir. Hâlbuki, ortada duran bir gerçek var; babasız bir çocuk dünyaya gelmiş.

Sebepler dairesinde ve Hakîm isminin gereği olarak, dünyaya gelen bu çocuğun var olması için, anne rahminde bir telkihin / döllenmenin olması gerekir. Bu da ancak bir erkek spermi ile kadının yumurtasının birleşmesi şeklinde olur. Hz. Meryem bir kadın olarak zaten yumurta sahibidir.

İşte Yüce Allah onun rahminde -özel olarak- bir sperme yaratmış, onunla yumurtayı döllendirmiş ve Hz. İsa olarak dünyaya göndermiştir. (bk. Tahrim suresi 12. ayetin tefsiri, orijinal baskı 7/5134)

İşte Merhum Elmalılı bu gerçeği veciz bir surette seslendirmiştir.