Hz. İdris'in Kur'an'dan bazı ayetleri okumasıyla ilgili rivayet sahih midir?

Soru Detayı

- Hz. İdris ile Azrail a.s kıssasında Hz. İdris cennete girip de çıkmak istemeyince Azrail a.s'a Kuran-ı Kerimdeki şu ayetleri okudu:
- Hz. İdris, şöyle dedi: «Allah'ın hükmü şudur ki “Her canlı ölümü tadacaktır.” (Ankebut/57) Ben, ölümü tattım. “Sizden bir tek kişi bile yoktur ki oraya (cehenneme) uğramasın” (Meryem/71) Ben, oraya da uğradım. Yine Allah şöyle buyurmaktadır. ”Ne de oradan (cennetten) çıkarılırlar.” (Hicr/48) İşte bu delillerden dolayı ben dışarı çıkmıyorum.» Sorum şudur.
- Hz. İdris zamanında Kuran-ı Kerim var mıydı?
- Nereden biliyor bu ayetleri?
- Bu rivayetin kaynağı ve güvenilirliği nedir?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Söz konusu hadise, bazı tarih ve tefsir kitaplarında çok zayıf bir senetle zikredilmekle birlikte, sahih ve muteber kaynaklarımızda bu şekilde bir bilgiye ulaşılamamıştır.

Ayrıca meşhur müfessir İbn Kesir, bu haberin İsrailiyyat türünden uydurma bir bilgi olduğunu ifade etmiştir...