Hz. İdris cennete girdi rivayeti sahih mi?

Soru Detayı

- Hz. Ümmü Seleme'nin, bildirdiğine göre: İdris Aleyhisselâm, ölüm Meleğinin dostu idi. O'ndan, Cennet'i ve Cehennem'i, kendisine göstermesini istedi. O da, onu, yükseltti. İdris Aleyhisselâm, Cehennem'i görünce, ondan korktu, az kalsın bayılacaktı. Ölüm Meleği, onun üzerine kanadını gerip: "Gördün onu, değil mi?" dedi. İdris Aleyhisselâm: "Evet! Bu güne kadar, hiç görmemiştim!" Ölüm Meleği, Cennet'i görünceye kadar onu götürüp Cennet'e girdi ve İdris Aleyhisselâma: "Cennet'i de, gördün değil mi?" dedi. İdris Aleyhisselâm: "Evet! Vallahi, burası, Cennet'tir!" dedi. Ölüm Meleği: "Haydi, gördüğüne git!" dedi. İdris Aleyhisselâm: "Nereye gideyim?" diye sordu. Ölüm Meleği: "Nerede olmak…" diye devam eden ve Deylemi’de geçen bu hadisin sıhhati nedir ve merfu mudur?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

İlgili rivayet şöyledir:

Hz. Ümmü Seleme'nin, bildirdiğine göre: İdris aleyhisselam, Ölüm Meleğinin dostu idi. Ondan, cenneti ve cehennemi kendisine göstermesini istedi. O da onu, yükseltti. İdris aleyhisselam, cehennemi görünce, ondan korktu, az kalsın bayılacaktı. Ölüm Meleği, onun üzerine kanadını gerip: "Gördün onu, değil mi?" dedi. İdris aleyhisselam: "Evet! Bugüne kadar, onu, hiç görmemiştim!" dedi.

Ölüm Meleği, cenneti görünceye kadar onu götürüp cennete girdi ve İdris Aleyhisselama: "Cenneti de gördün değil mi?" dedi. İdris aleyhisselam: "Evet! Vallahi, burası, cennettir!" dedi. Ölüm Meleği: "Haydi, gördüğüne git!" dedi. İdris aleyhisselam: "Nereye gideyim?" diye sordu. Ölüm Meleği: "Nerede olmak istersen, oraya git!" dedi. İdris aleyhisselam: "Hayır! Vallahi, ben, oraya girdikten sonra, çıkmam!" dedi. Ölüm Meleğine: "Sen, onu, oraya koyma! Oraya girince, hiç kimse için, bir daha oradan çıkmak yoktur!" denildi. (Deylemi, Firdevs, 1/224-225, no: 862)

“Biz onu / İdris’i yüksek bir yere kaldırdık.” (Meryem,19/57)

mealindeki ayetten ötürü, Hz. İdris’in göklere çıkarıldığına dair rivayetler söz konusu olmuştur.

Bazı âlimler bunun Hz. İdris’in ruhunun kabzedildiği dördüncü veya altıncı kat sema olduğunu, bazıları bununla cennetin kastedildiğini, kimileri de ona peygamberlik verilmesinin ima edildiğini söylemişlerdir. (Taberî, Razi ilgili ayetin tefsiri)

Sahih-i Müslim’de Peygamberimizin (asm) Hz. İdris’i dördüncü semada gördüğüne dair bilgi vardır. (bk. Müslim, İman, 264)

Fakat cennetle ilgili bir hususa değinilmemiştir.

Bu konuyu detaylı bir şekilde kitabına alan Suyuti, ilgili rivayetlerin sahih olup olmadığını açıklamamıştır. Bilakis verdiği bilgiler arasında önemli farklılıkların bulunması, bunun kesin bir bilgiye dayanmadığını gösterdiği söylenebilir. (Misal olarak bk. ed-Durru’l-mensur,1/139-380)