Hz. Adem topraktan yaratılırkenilk sözü ne olmuştur?

Soru Detayı

- Adem (as) topraktan yaratılırken kaç sene cansız kalmıştır?
- Can bedene gelince ilk sözü ne olmuştur?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Yüce Allah; Âdem Aleyhisselâmın bedenini cennette yaratarak onu, dilediği kadar, kendi halinde bıraktı. Yüce Allah, Âdem Aleyhisselâma, ruh üfürdüğü zaman, ruh, onun cesedi­nin baş tarafından girdi ve cesedin her yerinde eseri ve kan, meydana geldi.

Âdem Aleyhisselâm, aksırınca, Melekler, Âdem Aleyhisselâma: "Elhamdü lillâh (Hamd olsun Allah'a!) de" dediler.

Adem Aleyhisselâm da "Elhamdü lillâh!" dedi.(Taberî-Tac.1,s.47-48, İbni Asakir-Tac. 2. s.342, İbn. Esîr-Kamil c.1,s.29, Ebülfida-Elbidaye vennihaye 1/86).

Başka rivayete göre: Âdem Aleyhisselâm, aksırınca, hamd etmesini, Ona, Yü­ce Allah ilham etti.(İbn. Sa'd-Tabakat c.1,s.31, İbn. Asakir-Ta.c.2,s.344, İbn. Esîr-Kâmil c.1,s.29, Ebülfida-Elbidaye vennihaye, 1/87)

Âdem Aleyhisselâm da Rabb'ına hamd etti. "Elhamdü lillâhi Rabbil âlemîn = Rabb'ül'âlemîn olan Allah'a hamd olsun." dedi.

 Yüce Allah da "Rabb'ın, sana rahmet etsin!" buyurdu.(ibn. Sa'd-Tabakat c.1, s.31, Taberî-Tarih c.1, s.48, İbn.Asakir-Tarih c.2, s.342, İbn.Esîr-Kâmil c.1, s.29, Ebülfida-Elbidaye vennihaye c.1,s. 86)

 Yüce Allah;

 "Ey Âdem! Ben, kimim?" diye sordu.

 Âdem Aleyhisselâm:

"Sen, senden başka ilah bulunmayan Allah'sın!" dedi.

Yüce Allah:

 "Doğruyu söyledin!" buyurdu.(İbn. Asakir-Tarih c.2, s.342.)

(M. Asım Köksal, Peygamberler Tarihi, Türkiye Diyanet Vakfı Yayınları: 1/29-32.)