Hz. İbrahim’in babası ne olacak?

Soru Detayı

“Hz. İbrahim (a.s.) ahirette babasını ayaklarının dibinde görecek, 'Rabbim! Ne olur bu benim babam!' diyecek... Fakat Allah, Âzer'i meshederek, Hz. İbrahim'in (a.s.) içindeki alâka ve sevgiyi silecek, böylece Allah ona babasını unutturacak ve babasını Cehenneme atacak.”
- Bu anlamda bir hadis var mı, varsa eğer, bu hadisin mana itibariyle bir müminin Cennetlik olması, ancak yakın akrabalarının Cehennemlik olması haline şümulü var mıdır?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

- Hz. İbrahim’le ilgili hadisin tercümesi şöyledir:

“İbrahim, kıyamet günü babası Azer’le karşılaşır. Azer’in yüzünde toz-duman vardır. İbrahim (babasının bu haline üzüldüğü için): 'Ben sana, bana isyan etme, demedim mi?' diye çıkışır. Babası: 'Bugün artık sana isyan etmem.' der. Bunun üzerine İbrahim (as),

'Ya Rabb! Kıyamet günü beni perişan etmeyeceğine dair söz vermiştin. Şimdi babamın rahmetten uzak kalmasından daha büyük bir perişanlık var mı?' diye Allah’a şekvada bulunur. Allah ise,

'Muhakkak ki ben cenneti kâfirlere haram kıldım.' diye cevap verir.

"Sonra Hz. İbrahim’e 'ayaklarının altına bakması' söylenir. Hz. İbrahim bakar ki orada pis kokan çamura bulaşmış bir Ayı görür. Derken, kol ve bacaklarından tutulup cehenneme atılır.(Buhari, h.no: 3350)

- Kendisini rahatlatmak için, cehennemlik olan yakınının (babasının) mesh / kılık değiştirme ameliyesine tabi tutulması, yalnız Hz. İbrahim’e mahsustur. Bu işlem, -tabiri yerindeyse- Allah’ın “halil = dost” dediği bir peygamber için yaptığı “pozitif bir ayrımcılıktır”.

Cennetlik olan diğer insanların cehennemlik olan yakınlarına kılık değiştirilmez. Onlar birer insan olarak cehenneme giderler.

Ancak cennete gidenler, cehenneme giden yakınlarından ötürü üzülmezler. Allah, onları bunlara unutturabilir veya bunlardaki üzüntü duygularını silebilir. Mahiyetini bilmesek de ebediyet ve mutluluk diyarı olan cennetteki insanlar için hiç kuşku yok ki, üzüntü söz konusu değildir.

“İyi bilesiniz ki Allah'ın velîlerine / dostlarına korku yoktur, onlar üzüntüye de uğramazlar.” (Yunus, 10/62)

 mealindeki ayet ve benzerlerinde bu gerçeğin altı çizilmiştir.