Hz. Adem, neslinin çoğunun cehenneme gitmesinden üzülmeyecek mi?

Soru Detayı

- Hz. Âdem bizim ilk babamız olduğu için çocuklarının çoğu cehenneme gidecek diye üzülmeyecek midir?
- Kendi çocuklarımızın cehenneme gideceğini hayal edin, üzülmeyecek midir?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Hz. Âdem’in cehenneme giden çocukları sebebiyle üzülmemesi düşünülemez.

Nitekim, Miraç olayı ile ilgili rivayette, “Hz. Âdem’in sağına bakınca güldüğü, soluna bakınca da ağladığı ifade edilmiş ve Hz. Cebrail tarafından bu durum ‘sağ tarafındakilerin cennetlik olan kimseler olduğundan onlara bakarken güldüğü, sol tarafındakilerin ise cehennemlik olan kimseler olduğundan onlara bakarken de ağladığı.’” şeklinde izah edilmiştir. (bk. Buhari, Salat, 1)

Ancak bu üzüntü mahşer meydanında ve cennette söz konusu olmaz. Çünkü bu konuda açık ayetler vardır. Bir misal olarak aşağıda mealleri yazılan bir-iki ayetin ifadelerine bakılabilir.

“Biz peygamberleri ancak müjdeciler ve uyarıcılar olarak göndeririz. Kim iman eder ve halini düzeltirse onlara korku yoktur, onlar üzüntü de çekmeyecekler.” (Enam, 6/48)

mealindeki ayette iman edip salih amel işleyenler için ahirette ne bir korku ne de bir üzüntü olmadığı ifade edilmiştir.

(Cennet sohbetinde) birbirine dönüp karşılıklı sorular sorarlar. İçlerinden biri şöyle der: ‘Benim bir arkadaşım vardı; derdi ki: Sen de onaylıyor musun gerçekten? Biz, ölüp de toprak ve kemik yığını haline gelmişken mutlaka hesaba çekilecekmişiz öyle mi?’ Ve ekler: ‘Şimdi dönüp bakar mısınız (ona)?’ Sonra kendisi dönüp bakar ve arkadaşını cehennemin ortasında görür. ‘Allah’a yemin ederim ki’ der, ‘Neredeyse beni de mahvedecektin! Rabbimin lütfu olmasaydı ben de şimdi cehenneme getirilenler arasında olacaktım. (Ne mutlu bize ki), artık bir daha ölmeyeceğiz, değil mi?  Önceki ölümümüzden başka ölüm yok; azap da görmeyeceğiz. Bu, gerçekten çok büyük bir kazançtır! Amel sahipleri böylesi bir kazanç için çalışmalıdır.” (Saffat, 37/50-61)

mealindeki ayetlerde ise, cennetlik olan kimsenin cehennemde olan dostlarını görmekle üzülmeyeceği ifade edilmiştir.