Hz. Muhammed'in peygamberlik nuru, Hz. Nuh'tan Hz İbrahim'e kimler vasıtası ile intikal etmiştir?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Hz. Peygamber (a.s.m)’in nuru Hz. Adem (as)’dan itibaren babadan oğla geçen ve en son kendisinde ortaya çıkan bir hakikattir. Ancak, bu babalar silsilesinin kesin tespiti zor görünmektedir. Nitekim bazı rivayetlere göre, Hz. Peygamber (a.s.m) şöyle buyurmuştur.

“Benim nesebim doğru olarak ancak Adnan’a kadar uzanır. Tarihçilerin bundan sonrası hakkında aktardıkları bilgiler doğru değildir.” (Kenzu’l-ummal, 18454)

Bununla beraber, İbn Hişam’ın Siretinde Hz. Nuh (as) ile Hz. İbrahim (as) arasındaki silsile şöyle sıralanmıştır:

İbrahim-Azer-Nahur-Saruh-Rau’-Faleh-Ayber-Şaleh-Erfahşez-Sam-Nuh” (bk. a.g.e, 1/1).

Ancak Azer'in Hz. İbrahim (as)'in babası olduğu konusu ihtilaflıdır. Hz. İbrahim'in babasının ismi Taruh'dur. Bu durumda sıralamada Azer yerine Taruh gelmesi daha doğrudur. İmam-ı Süyuti hazretleri, Kitabüd-derc-il-münife kitabında Azer'in, Hz. İbrahim'in amcası olduğunu delilleriyle ve kaynaklarıyla ispat etmektedir.