Hz. Ebu Bekir'in, "Ya Rab! Benim vücudumu öyle büyüt ki, cehennemi doldursun da başkasına yer kalmasın." sözünü nasıl anlamalıyız? Bu bir isyan mıdır?

Soru Detayı
Bu ifadeyi "Dini yaymak için, başkalarının İslam'ı yaşayabilmesi için, bazı hususlarda" Allah'a isyan şeklinde yorumlamak doğru olur mu?
Cevap

Değerli kardeşimiz,

Bu sözde -haşa- isyan değil, belki imanın verdiği kemalat vardır. Nitekim bir çok İslam büyüğünün bu anlamda sözleri vardır. Bediüzzaman Hazretlerinin de "Milletimin imanını selamette görürsem, cehennem alevlerinde yanmaya razıyım." demesi, bunu tasdikleyen bir husustur.

İslam alimleri, bütün insanlara bir anne şefkatiyle yaklaşmışlardır. Nasıl ki bir anne evladının ateşe atılmasını istemez, onun yerine kendini atar, evladını ateşten kurtarmak için tereddüt etmeden kendisini ateşe atar. İşte İslam alimleri de insanlığın selameti için kendilerinin ateşe atılmasını dilemişlerdir. Zaten onları o seviyeye çıkaran da bu ruhtur.