Hz. Ali hakkında neden "Kerremallahü veche" tabiri kullanılır, anlamı nedir?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Hz. Ali, Resûl-i Ekrem (asm)'in amcası Ebu Tâlib'in oğlu olup Hicret­ten yirmi üç yıl önce doğmuş ve Bi'setin ikinci günü imân etmiş, hiç putlara tapmamıştır. Bunun için mübarek ismi söylendiğinde, "Kerremallâhü Veche" diye tazim edilir.

KERREMALLAHU-VECHEHU: Allah vechini (yüz, yön, taraf) mükerrem (şerefli) kılsın, meâlinde dua olup, Hz. Ali (ra) hiç putlara secde ve ibadet etmediği ve çocukluktan beri Allah'a secde ettiğinden, onun ismi anıldığında hürmeten söylenir.