Hz. Ebu Bekir mushafı yakılmış mıdır? Halife Mervan kendi gerekçesini şöyle açıklar; "Onda yazılı olanlar, Osman tarafından yazdırılan Mushaflara geçmiştir. Artık ona gerek kalmamıştır..." Bunu nasıl anlamalıyız?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Ebubekir (ra) zamanında iki kapak arasında toplanıp muhafaza edilen Kur'an'a ne oldu?

Unutulmamalıdır ki o dönemde bu nüshadan yüzlercesi Müslümanlarca kopye edilmiştir. Yani bunun yok olması veya yakılması, Kur'an'ın yok olması demek değildir.

Ebubekir (ra) tarafından iki kapak arasına toplanan bu nüsha, Ebubekir (ra) öldükten sonra Ömer (ra)'e geçti. Ömer (ra) öldükten sonra da kızı Hafsa (ra)'ya geçti.

Osman (ra) kendi döneminde bunu Hafsa (ra)'dan isteyerek çoğalttı ve İslam merkezlerine gönderdi. Sonra da Hafsa (ra)'ya iade etti.

Sonra ne oldu?

et-Taberanî'nin güvenilir yolla Salim'den aktardığına göre Medine Valisi Mervan, Hafsa (ra)'ya adam göndererek belki de Osman (ra)’ın izni ile bu nüshayı O’ndan istedi. Hafsa (ra) vermedi. Hafsa (ra) öldükten sonra (h.41) Emevi hükümdarı Mervan ibn Hakem, bu ana nüshayı sandıktan aldırtıp şu gerekçeyle yaktırmıştır:

“Bunu yaptım çünkü onda yazılı olanlar, resmi (imam) Mushaf’a yazılıp geçirilmiş ve korunmuştur. Korktum ki aradan uzun zaman geçtiğinde kuşkucu kimseler bu (resmi) Mushaf hakkında kuşkuya düşerler” (bk. İbn Ebi Davud, Kitabul-Mesahif, s. 24)

Hz. Ebubekir zamanında Mushaf yazısı, Hz. Osman zamanına göre az gelişmişti. Yazının az gelişmişliği yüzünden bu Mushaf, okuma ayrılıklarına neden olabilirdi.

İşte Mervan bu tehlikeyi önlemek için o Mushaf’ı da imha etmiştir.

Bu rivayeti oryantalistlere materyal sağlayacak şekilde istismar etmek hatalıdır.