Hz. Ali, erkekle baş başa kalan bir kadını cezalandırdı mı?

Soru Detayı

- Hz. Ali bir kadınla sadece baş başa kalan birine 98 mi 99 muydu neyse o kadar sopa vurmuşsa bu hak mıdır sizce?
-  Yani zinanın kendisi 100 sopayken sadece baş başa kalmanın Allah katındaki karşılığı 98, 99 sopa asla aklen vicdanen dinen değildir çünkü zinanın kademeleri var, el göz gibi gerçek zina kadar ceza vermesi hak mıdır?
- Hatta peygamberimize bir adam diyor ki bir kadını öptüm cezamı ver hani peygamberimiz mana olarak söylüyorum diyor ki, sen bizimle namaz kılmamış mıydın, kıldığını namazlar günahını affeder gibisinden cümle kuruyor.
- Peygamberimiz de Hz. Ali hakkında Ali Kuran iledir Kuran da Aliyledir demiş havuz başına varana dek birbirinden ayrılmazlar demiş. Bu hadise göre Hz. Ali hiç yanlış yapmaz mı hiç mi günah işlemez, bu olayda yanlış değil mi?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Hz. Ali’nin bir kadınla sadece baş başa kalan birine 98 sopa vurduğuna dair bir bilgiye rastlayamadık.

Bu bilginin doğru olduğuna da ihtimal vermiyoruz.

Şayet bu bilginin tam kaynağını referans verirseniz, yeniden bakma ve araştırma imkânımız olabilir.