Hz. Ali, domuz sıfatında gördüm, diyerek bir adamı öldürmüş müdür?

Soru Detayı

- Bir adam bir gün Peygamber Efendimizin yanına gelir ve kapısındaki ibriğin yerinin değiştiğinden şüphe ettiğini söyler, Peygamberimiz de ona bu sefer düzgün yerleştirip emin olmasını ister ve adam tekrar gelir ve ibriğin gerçekten yerinin değiştiğini, yani yabancı bir adamın hanımının yanına girdiğini söyler. Peygamber efendimiz de ona ne hissettiğini sorar bu durum da, o da herhangi bir kıskanma vs. yok der.
- Bunun üzerine Efendimiz onu Hz. Ali'ye yönlendirir. Adam Hz. Ali'nin yanına varır varmaz Hz. Ali onun kafasını uçurur. Bunun üzerine peygamberimiz Hz. Ali'ye neden böyle yaptığını sorar. Hz. Ali şu cevabı verir:
- Onu domuz sıfatında gördüm.
- Bu olayın gerçek olup olmadığını, gerçekse kaynağını öğrenmek istiyordum yardımcı olursanız sevinirim.

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Bu hikâyeyi kaynaklarda bulamadık. Bunun doğru olmadığını kanaatini taşıyoruz. Çünkü:

1) Bir insanın hanımı yanında yabancı bir adamı görüp de “kıskanmadım” demesi insanın fıtratına aykırıdır.

2) Böyle kıskanmayan bir adamın gelip de meseleyi Peygamberimiz (asm)'e arz etmesinin makul bir gerekçesi olamaz.

3) İslam’da kıskanmayan bir insanın cezası ölüm değildir. Bu durumdaki bir adamı öldürmek haksız yere bir katildir. Hz. Ali’nin böyle bir zulüm irtikap etmesi ve Peygamberimiz (asm)'in de bunu onaylamış görünmesinin hiçbir mantığı yoktur.