Hz. Aişe validemizin, mahremiyette bir sorun olmaması açısından ders talebelerine süt verdiği doğru mudur? O'nun çocuğu olmadığına göre bu durum nasıl olmuştur?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Bu bilgilerin dini bir dayanağı yoktur, uydurmadır.

Çoğunluğa göre, hısımlık doğuran sütün ilk iki yaş içinde emilmesi gerekir. Çünkü âyette "Anneler, çocuklarını iki bütün yıl emzirirler." buyurulmuştur. Nesep hısımı olan çocuklarla ilgili olan bu hüküm, süt emen diğer çocukları da kapsar. Hadiste şöyle buyurulur:

"Süt hısımlığı ancak iki yaş içinde emzirilen sütle oluşur." (Buhârî, Nikâh, 21)

Bir kadın bu yaş sınırını geçmiş birini emzirdiğinde süt hısımlığı olmaz.

Peygamberimizin (asm) hanımları diğer Müslümanların anneleridir. Peygamberimiz (asm) vefat ettikten sonrada onun hanımlarıyla evlenemezler.

Peygamberimizin (asm) hanımları, Müslümanlarla konuşurken perde arkasından ve yanlarında başka birisi varken konuşmuşlardır; yalnız kalmamışlardır.