Hud suresi 71. ayeti açıklar mısınız?

Soru Detayı

- Hud suresi 71. ayet hakkında açıklama yapar mısınız?
- Hz. İbrahim (as)'in ilk oğlu Hz. İsmail (as) değil miydi?
- Hud Suresi 71.ayette şöyle buyruluyor:
"Bu sırada hanımı da hizmet için ayakta durmuş, onları dinliyordu. Bunu işitince korkusunun geçmesinden ötürü gülümsedi. Biz de onu İshak'ın, onun peşinden de Yâkub'un doğumu ile müjdeledik."
- Hz. İbrahim'in (a.s.) ilk oğlu Hz. İsmail (a.s.) değil miydi?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Evet, Hz. İsmail (as), Hz. İbrahim (as)'in ilk oğludur; İshak (as) ise ikinci oğludur.

Hud Suresi 71 ve 72. ayetlerin meali:

71.  İbrahim'in karısı ayakta idi, güldü. Biz de ona İshâk ve onun ar­dından Yâkub'u müjdeledik.

72.  «Vay, dedi, doğuracak mıyım? Oysa ben bir kocakarı, şu kocam da bir ihtiyar. Doğrusu bu şaşılacak şey!»

Hz. İbrahim (as)'in Hacer'den İsmail adındaki oğlu dünyaya gelince, Sara da oğlu olmasını temenni etti. Ancak yaşı ilerlemiş olduğundan dolayı ümidini kesmişti. Bu sefer ona peygamber olacak ve peygamber babası olacak bir çocuk müjdesini verdi. İşte bu, aynı zamanda onun hem oğlunu, hem de torununu göreceği müjdesi idi. (bk. İmam Kurtubi, el-Camiu li-Ahkâmi’l-Kur’an, Buruc Yayınları: 9/107)

İlave bilgi için tıklayırnız:

Hz. İshak (as) hakkında bilgi verir misiniz?