Hiçbir peygamber yoktur ki, ümmetinden biri ona imam olmadan vefat etmiş olsun, anlamında hadis var mı?

Soru Detayı

- Peygamber Efendimiz (sav) bir hadis-i şeriflerinde "Hiç bir peygamber yoktur ki ümmetinden biri ona imam olmadan vefat etmiş olsun." gibi bir ifade kullanıyor. Ümmetsiz Peygamberler olduğunu da biliyoruz. Bu bir çelişki midir değilse hikmeti nedir?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

- Bakabildiğimiz kaynaklarda "Hiçbir peygamber yoktur ki, ümmetinden biri ona imam olmadan vefat etmiş olsun." anlamında bir hadis rivayetine rastlayamadık.

- Vereceğimiz rivayette yer alan ifadeler, sorudaki bilginin doğru olmadığını göstermektedir:

Rivayete göre Peygamberimiz (asm) -özetle- şöyle buyurdu:

“Bana peygamberler ve ümmetleri gösterildi. Bunlardan bazı peygamberler gördüm yanında (ümmetinden) on kişi (raht) vardır, birinin yanında bir kişi vardı, birinin yanında iki kişi vardı, bir peygamberin yanında hiçbir kimse yoktu...” (bk. Taberi, 23/126, Kenzu’l-Ummal, 5682)

- Bediüzzaman Hazretleri de İmam-ı Rabbani Hazretlerinden bu hadis rivayetine uygun şu bilgiyi aktarmaktadır:

“İmam-ı Rabbânî, hem delile hem keşfe istinaden demiş ki: 'Hindistan’da çok nebîler gelmiştir. Fakat bazılarının ya hiç ümmeti olmamış veyahut mahdut birkaç adama münhasır kaldığı için iştihar bulmamışlar veyahut nebî ismi verilmemiş.” (bk. Nursi, Mektubat, 386; İmam Rabbânî, el-Mektûbât, 259. Mektup, 1/239)