Kabe, Hz. Muhammed’den üstün müdür?

Soru Detayı

- İmam Rabbani’nin bu sözü doğru mudur, doğru ise nasıl anlamak gerekir. Ehl-i sünnete göre doğrusu nedir?
- Kabe mi üstün, Hz. Muhammed mi üstün?
- İmam-ı Rabbani’nin Manevi Yolculuğun Mertebeleri isimli kitabını okuyorum. Orada geçen bir olaya takıldım.
"Hakikat-i Kabe’nin hakikat-i Muhammediye’den üstün olduğunu söylemekte ne kusur var." diyor.
- İmam-ı Râbbânî’nin Mebde’ ve Meâd adlı eserinin 48. Bölümünde de şöyle der:
“Kabe’nin hakikati, Hakikat-i Muhammediye’den üstündür.” (bk. İmam-ı Rabbânî, el- Mebde’ ve’l- Meâd, terc. N. Tosun, Sûfî Kitap, İstanbul 2005)

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Ehl-i sünnet inancına göre, Hz. Peygamber (asm), Kâbe’den de üstündür. Bütün yaratıklardan üstündür. (bk. İbn Abidin, Reddü'l-Muhtar, 2/626; Razi, Mefatih, Fil Suresi tefsiri)

Ancak İmam Rabbani Kâbe’nin hakikati ile hakikat-ı Muhammediyeyi karşılaştırmış ve öyle bir sonuca varmıştır.

Bu düşünce şu açıdan isabetlidir:

Kâbe’nin hakikati, Allah’ın vahdaniyetinin bir tezahürüdür. Hatta diğer isim ve sıfatlarını da simgeleyen bir yapıdır. Hakikat-ı Muhammediye ise, vahyin hakikatini simgeler. Zat-ı İlahî vahiyden büyük olduğuna göre, Kâbe’nin hakikati de hakikat-i Muhammediye'den daha büyüktür denilebilir.