Herkes dünyada vefat edecekse, dünya dışında ölen kişiler istisna mı?

Soru Detayı

"Orada yaşayacaksınız, orada öleceksiniz ve yine oradan diriltilip mezardan çıkarılacaksınız." (Araf 7/24, 25)
- Sorum: Ayete göre, herkes dünyada vefat edecektir. Bu durumda dünya dışında ölen kişiler istisna mı?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

"Dünya", kelimesi genel olarak yeryüzü manasında kullanılmakla beraber, bazen de dünya-ahiret ikileminde olduğu gibi gökleri de içine alacak şekilde ahiretin zıddı olarak kullanılır.

Eğer sorudaki “dünya” kavramı, yeryüzü manasında kullanılmış ise, bu takdirde insanların ikamet ettiği bir dünya söz konusudur. Bu dünya -şimdiye kadarki bilgilerimize göre- insanların yaşayıp öldüğü yegâne merkezdir. Buna göre;

Şayet yer küresi, atmosfer, hatta yerin uydusu olan ayın dahil olabileceği bir dünyadan söz ediliyorsa, şimdiye kadar dünyanın dışında ölen kimsenin olduğu bilgisine sahip değiliz. Şayet böyle bir ölüm olsa bile, ayetlerin manasına ters düşmez. Zira hükümler istisnalara göre değil, genel prensiplere göre verilir. Farz edelim ki, milyarlarca insandan biri, dünyanın dışında ölse, bu istisna yine de genel hüküm ile çelişmez.

Şayet dünya kavramı ahiretin zıddı olarak kullanılırsa -ki Kuran’da genellikle bu manada kullanılmış olan- dünya kavramı kastedilirse, bu takdirde “Ahiret âleminin dışında” ölen herkes dünyada ölmüş demektir. Faraza bir kimse Merih’te, Ülker yıldızında, Herkül burcunda da ölse yine de dünyada ölmüş sayılır...