Her şeye imani pencereden bakmak doğru mu?

Soru Detayı

- Mesela dinini çok iyi yaşayan, şüphelilerden dahi sakınıp bütün farzları yerine getiren ve Allah’ı çok seven insanlar, Kabe’ye, umreye gidemiyorlar.
- Kabe’ye veya umreye gidenleri imani pencereden bakarsan “Allah onları davet etti” “Allah onları uygun gördü” gibi cümleler kullanıyoruz.
- Ama namaz kılmayan, kılsa bile Allah’ı tanımayan hatta umrunda olmayan sadece dara düşünce aklına gelen insanlar, hatta fitne ve iftira çıkaran insanları sürekli Kabe’de, Mekke’de ibadet ederken görüyorum.
- Şimdi bu kadar fitne, fesat münafık ahlaklı insanlar da böyle kutsal yerleri ziyaret edebiliyorlar diye onlar için de ”Allah onları davet etti” “Allah onları uygun gördü” gibi iman penceresinden mi bakacağız?
 - Örnekleri çoğaltabiliriz…

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Allah hacca, umreye yani Kâbe’yi ziyarete davet ettiği gibi, namaza, oruca zekât vermeye, yalan ve iftira yapmamaya da davet etmiştir.

“Ey iman edenler! Sizi hayat verecek şeylere çağırdıklarında Allah ve Resulünün çağrısına uyun ve şüphesiz bilin ki, Allah kişi ile kalbinin arasına girer. Unutmayın ki, onun huzuruna götürüleceksiniz.” (Enfal, 8/24)

mealindeki ayette umumî bir şekilde vahiy ile gelen mesajlarda yer alan / ilahî emir ve yasaklarına riayet etmeleri için müminlerin davet edildiğine dikkat çekilmiştir.

Bununla beraber, imtihanın adalet çizgisinde devam etmesi için, yapılan davetler zorlayıcı değil, insanların özgür iradelerine bırakılmıştır.

“Ve de ki: Gerçek, Rabbinizden gelendir. Artık dileyen iman etsin dileyen inkâr etsin.” (Kehf, 18/29)

mealindeki ayette bu gerçeğin altı çizilmiştir.

Bu açıklamalardan anlaşılıyor ki, bu gibi konularda halk arasında bazı yanlış düşünceler ve yanlış ifadeler vardır.

Bu sebeple, “Her şeyi iman penceresinden bakmak gereklidir. Fakat yanlış bakmamak, yanlış görmemek şarttır.”