Her insan doğduğunda şeytanı da beraber mi doğar?

Soru Detayı

- Her insan doğduğunda şeytanı da beraber doğar manasında hadis var mı?
- Varsa insan öldüğünde o şeytan ne oluyor?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Bu bilginin doğru olmadığını düşünüyoruz.

Doğrusu şu olsa gerektir:

“Âdem’in çocuklarından hiçbir çocuk yok ki, doğduğu an, şeytan ona dokunmuş olmasın. İşte doğarken ağlaması, şeytanın dokunmasından kaynaklanmaktadır. Meryem ve oğlu bundan müstesnadır.”

Ebu Hureyre, bunu anlatırken, Hz. Meryem’in annesinin kendisi için yaptığı duayı bildiren Al-i İmran suresinin 36. ayetini  okudu:

“Rabbim! ...Onu da onun neslinden gelecekleri de o melun şeytanın şerrinden korumanı niyaz ediyorum." (Al-i İmran, 3/36) (Buharî, Enbiya, 44)

Başka bir hadis de şöyledir:

"Sizden hiç kimse yoktur ki ona, biri şeytandan diğeri melekten olmak üzere yanından ayrılmayan iki 'karin' tevkil edilmemiş olsun!"

"Size de mi ey Allah'ın Resûlü!" denildi.

"Bana da!" buyurdular. "Ancak, Allah ona karşı bana yardım etti de o bana teslim oldu. Artık o bana hayırdan başka bir şey emretmiyor!" (Müslim, Münâfıkûn 69, 2814)