Hayale dayanan roman yazmak veya bunu okumak caiz midir?

Soru Detayı
Roman okumalı mıyız? Bazı çevreler roman okumanın caiz olmadığını söylüyor. Gerek dünya klasikleri olsun gerek Türk romanları olsun, bunları okumanın bir sakıncası var mı? Okusak da belli bir sınırlaması var mı?
Cevap

Değerli kardeşimiz,

Hayale dayanan roman; fayda verip İslâm'a ve güzel ahlâka hizmet ederse caizdir; neslin âkidesini ve ahlâkını bozup gerçekleri değiştirirse haramdır.

Mesela: Makâmât-ı Harir'de al-Hâris bin Humman eI-Sürûcî'den rivayet edilen hikâyelerin esası yoktur. Buna rağmen faydalı olduğu için okunmasında bir sakınca görülmemiştir.

Fıkralar da hikayeler gibi değerlendirlir. Buna göre İslam Dininin inanç ve ibadet esaslarına aykırı olmayan yazıları okumanın bir sakıncası olmaz.

(İbn Abidin, V/260; Halil GÜNENÇ, Günümüz Meselelerine Fetvalar, II/203)