Hasan ve Hüseyin nasıl gençlerin efendisi olacak?

Soru Detayı

- Cennette 33 yaşında olunacaksa Hz. Hasan ve Hz. Hüseyin gençlerin nasıl efendisi olacak?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Kütüb-i Sitte’den Tirmizî ve İbn Mâce’nin rivayet etmiş olduğu bir hadiste Hz. Peygamber (asm), torunları Hasan ve Hüseyin Radiyallahü anhümânın cennet gençlerinin efendisi olduklarını bildirmektedir. (bk. Tirmizî, Menâkıb, 30; İbn Mâce, Mukaddime,11).

Cennette bütün müminler aynı yaşta genç olduklarına göre, bunun manasının ne olduğu konusunda âlimlerin farklı değerlendirmeleri olmuştur.

Birincisi: Allah yolunda vefat eden gençlerin efendileri anlamındadır.

Burada yaş kastedilmemiştir, çünkü her ikisi de yetişkin (kehl) iken vefat etmişlerdir.

İkincisi: Hasan ve Hüseyin (r.anhüma) mürüvvet açısından genç gibi davranan kimselerdir. Mesela, bir kişi yaşlı bile olsa Arapçada onun mürüvvet ve fütüvvetine işaret olarak bile “fülanün fetâ” yani "falanca gençtir" denilmektedir. Buna göre, Hz. Peygamber onların dinî ve ahlaki yüceliklerine vurgu yapmaktadır.

Üçüncüsü: Onlar, peygamberler ve raşid halifeler dışında cennet ehlinin efendileridir. Çünkü ehl-i cennet aynı yaştadırlar. Hepsi gençtir, aralarında yaşlı yoktur.

Hadis şarihi Tîbî şöyle bir yorum da eklemiştir:

Şu zamandaki yani Hz. Peygamber (asm) dönemindeki cennet ehli olan gençlerin efendileridir.

Kaynak: Ali el-Kâri, Mirkâtu’l-mefâtîh, 9/3979.