Çıplak yıkanan deliliğine sebep aramasın sözü hadis mi?

Soru Detayı

- Bu hadis sahih midir?
- Bunun sıhhati nedir?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Konuyla ilgili hadisi Hakim Tirmizi rivayet etmiştir. (bk. Hakim-i Tirmizi, Nevaditu’l-Usul, 1/385/76. asıl)

Ebu Hureyre’nin Hz. Peygamber Efendimiz (asm)'den yaptığı uzunca bir hadis rivayetinde soruda geçen konuyla ilgili kısmı şöyledir:

“Kim geceleyin yıkanırsa, avret yerlerini örtsün. Böyle yapmayan (çıplak yıkanan) kimse, kendisine şeytan / cin musallat olursa, kendinden başkasını kınamasın.”

Bu hadisin sıhhat durumuyla ilgili bir bilgi bulamadık.

Diğer bir rivayet şöyledir:

Hz. Peygamber (asm) dışarıda çıplak olarak yıkanan bir adam gördü ve gelip minbere çıkıp cemaate hitap edip -özetle- şunları söyledi:

“Şüphesiz Allah çok hayalı ve çok örtücüdür (kusurları örter). İnsanların göstereceği hayadan ve örtünmekten çok hoşlanır, bu sebeple sizden kim yıkanırsa mutlaka örtünsün.” (Ebu Davud, h.no: 4012)

Not: Bu hadisteki örtünme işi, açık bir alanda yıkanmakla ilgilidir. Nitekim âlimlerin bildirdiğine göre, eğer böyle açıkta yıkanan kimseyi insanlar görüyorsa örtünmesi vacip, görmüyorlarsa örtünmek menduptur. (bk. Abvu’l-Mabud, 11/34).

Buradan alınacak ders şudur:

Nerede olursa olsun çırılçıplak yıkanmamak sünnettir. İnsanların gördüğü yerde çıplak yıkanmak ise haramdır. (bk. V. Zuhayli, el-Fıkhu’l-İslami, 1/558)