Harfleri doğru telaffuz edemeyen kişi namaz kıldırabilir mi?

Soru Detayı

- Ben r harfini söyleyemeyen bir yetişkinim; imamlık yapabilir miyim?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Herhangi bir harfi ağız yapısı sebebi ile doğru telaffuz edemeyen kişi eğer cemaatte bu harfleri düzgün okuyabilenler yoksa, tercih edilen görüşe göre cemaate imamlık yapabilir.

Harfleri doğru telaffuz eden başka bir kimse varsa, bu kimsenin imameti caiz olmaz. (İbn Âbidîn, Reddü’l-muhtâr, II, 327-329; el-Fetâva’l-Hindiyye, I, 95)