Haram bir ilişki yaşadıktan sonra, o kimseyle evlenmek haramlık derecesini azaltır mı? Evlendikten sonra tövbe edilirse günahlar affollur mu?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Öncelikle bir günah işlerken "Nasıl olsa Allah affeder!.." yaklaşımı yanlıştır. Bu yaklaşımla günahı planlamak çok büyük bir yanlış olur. Allah sinelerin özünü bilir. Ona karşı samimi olunmalıdır. Ama nefsine uyarak haram işlemiş, gerçekten pişman olmuş bir kul ise Allah'ın affını umabilir.

Harama giren bir kimsenin, haram ilişki yaşadığı kimseyle evlenmesi, günahının affı için yeterli değildir. Ayrıca tövbe etmesi kul hakkı varsa helalleşmesi gerekir. Günah bir defa işlenir, bunun günahlığı da bir defadır. Eğer bu günah affedilmemişse günah olarak yazılmıştır.

Tövbe edilse dahi bir günahın affedilip edilmediğini yalnızca Allah bilir. Haram bir ilişki yaşadıktan sonra o kimseyle evlenmek haramlık derecesini azaltmaz.