Sigara ila vücudumuza aldığımız nikotin vücuttan atılmadan dularaımız kabul olmaz mı; atılması kaç gün sürer?

Soru Detayı
Sigaradan dolayı insan vücuduna çekilen Nikotin'in vücuttan atılması kaç gün sürer? Sigarada diğer haram içeçekler ve yiyecekler gibi duaların kırk gün kabul olunmamasına vesile oluyor mu?
Cevap

Değerli kardeşimiz,

Vücuda giren nikotinin ne zaman atılacağına dair bir bilgiye sahip değiliz. Ancak bir günahtan tövbe etmek için beklenilmez. Bu nedenle sigarayı bırakmak isteyen bir insan hemen terk etmelidir.

Ayrıca tövbe etmek için kırk gün beklemek diye bir durum da yoktur. Hangi günah olursa olsun, zaman geçirmeden tövbe etmek ve o günaha bir daha dönmemek gerekir.

Diğer taraftan, günah işleyenlerin duası kabul olmaz denilemez. Ancak günah işlemeyen bir kimsenin yaptığı dua ile günahkar bir kimsenin yaptığı duanın sevabı aynı olmayabilir.

Bununla beraber kimin duasının kabul olacağını ve hangi duanın daha çok sevap alacağını bilemeyiz. İnsanların niyetini, samimiyetini ve pişmanlık derecesini bilen Allah'tır. Buna göre de karşılık verecektir.

Günahların en büyüğü ve affedilmeyeni, Allah'ı inkar ve ona ortak koşmaktır. Buna rağmen kafir olduğu halde imana giren bir kimsenin, bu iman tövbesi kabul ediliyor ve mümin oluyor. İman etmesi için belli bir zamanın geçmesi de gerekmiyor.

Buna göre müminlerin işledği günahların arkasından hemen tövbe etmeleri lazımdır. İnşallah affedilmeleri de mümkündür. Bu açıdan günahın hemen arkasından tövbe etmek ve dua da bulunmak gerekir.