Hangi tarafın sözüyle amel etmeliyiz?

Soru Detayı

- Kimi yerlerde bir site bir şeye caiz değil diyor siz caiz diyorsunuz insanın da gönlü caiz olmasından yana, hangi tarafın sözüyle amel etmeliyiz?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Bir Müslümanın dini konularda bilgi almak için, sahih dini bilgi içeren kaynaklara ve bu alanda ilim tahsil etmiş âlimlere başvurması gerekir.

Fetva vermeye ehil kişilerden aldığınız fetvaya göre hareket ettiğiniz takdirde, sorumluluk size değil fetvayı verene aittir.

Ancak bu konuda Hz. Peygamber (asm) Efendimiz, "Fetva verenler fetva verse de sen yine kalbine danış." buyurarak, kişinin kalbine yatmayan fetvayla amel etmemesi gerektiğine dikkat çekmiştir. (bk. Darimi, Buyû, 2; Müsned, 4/228)