Ergen olmayan kız çocuğuna dokunmak günah mı?

Soru Detayı

- Afedersiniz ergenliğe ermemiş bir kız çocuğuna dokunmak aynı ortamda bulunmak günah mıdır?
- Bu konuda hangi ölçülere göre hareket etmeliyiz?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Ergen olmayan çocuk sorumlu olmasa da ona dokunan ergen kişi yaptıklarından sorumludur.

Şefkatle başını okşamak, alnından vb. öpmek sakıncalı olmaz.

Mesela, dudaklarından öpmek, edep yerlerine dokunmak şehvetsiz bile olsa caiz olmaz.

Şefkat yerine şehvet geçince veya böyle bir tehlike varsa, hiçbir yerine dokunması caiz olmaz.